Wizytówka Google    Facebook    YouTube    Twitter    Certyfikat    Zamów kontakt    RODO    Cookies    OK! Dzwonię!    X

O prawach dłużnika, po prostu.

Zadłużenie to też kapitał, tylko z ujemną wartością. Właściwe zarządzanie takim kapitałem, bez emocji i nerwów, w oparciu o innowacje prawne i finansowe  zdecydowanie zwiększa szanse na oddłużenie. Masz zaległe raty lub czynsz, wezwanie do zapłaty czy Sądowy Nakaz Zapłaty? A może już trwa postępowanie egzekucyjne i jedyną szansą jest „strząśnięcie” długów, czyli upadłość? Do każdego z tych etapów przedstawiamy nowoczesne i sprawne metody oddłużania. Jest tylko jeden warunek - musisz chcieć wygrać! My w tym pomożemy!
  
Skąd wzięło się pojęcie dłużnika, egzekucji, upadłości?
Wszystkie te pojęcia, podobnie jak całe prawo europejskie a szerzej, prawo krajów cywilizowanych, ma swój początek w prawie rzymskim. Siłą i uniwersalnością tego prawa  było i jest kształtowanie ducha prawa w oparciu o tzw. prawa zwyczajowe, jako prawa powszechnie uznane i szanowane.
 
Prawo XII Tablic
Na podstawie tzw. praw zwyczaju, działających indywidualnie i w oderwaniu od siebie a potocznie nazywanych też prawem „Archaicznym”, w latach 451-449 p.n.e. doszło do tzw. kodyfikacji, poprzez jednorazowe połączenie licznych i drobnych zwyczajów w jednolity zbiór praw. Kodyfikacja miała na celu stworzenie podstawowych norm prawnych łatwych i prostych w przekazie i stosowaniu. W wyniku owej kodyfikacji,   powstało „Prawo XII Tablic”.
Prawo dwunastu tablic, uznawane za pierwszą kodyfikację prawa rzymskiego, regulowało w sposób kompleksowy prawa i obowiązki jednolite dla wszystkich obywateli. Opisano w tych tablicach, m.in.  prawo procesowe określające sąd, obowiązek stawiennictwa na wezwanie sądu, a także najważniejszą, z naszego punktu widzenia, instytucję „nexum”, a więc pierwszą znaną w historii prawa, surową odpowiedzialność dłużnika.
 
Więcej...
Szukaj