Dekalog dla niefrasobliwych finansowo

Autor: Artur Kubanik
----------------------------- 

W kraju szaleje nie tylko covid-19, ale też epidemia zadłużania się. Zresztą często jedno z drugim się wiąże. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Polacy są zadłużeni na 79,8 mld złotych. Zobowiązania nieopłacone terminowo ma już ponad 2,83 mln osób. Szacuje się, że 2 mln Polaków nie ma szans na wyjście z długów. Dla tych, którzy mają to szczęście, że nie są zadłużeni niech poniższy DEKALOG będzie przestrogą. Ale myślę, że nieszczęśnikom z długami też się może przydać.

  • Nie pożyczaj pieniędzy. 
  • Nienawidzisz tego, ale weź kartkę, długopis i zrób bilans: spisz wszystkie dochody i szczegółowo wydatki. Zastanów się nad tym z czego możesz zrezygnować. 
  • Pomyśl, czy możesz więcej zarabiać i jak to zrobić. 
  • Zacznij od skarbonki. Dużego przezroczystego słoika. Z każdej wypłaty wrzucaj np. 50 zł. Przyrzeknij sobie, że te pieniądze są nienaruszalne! To nie są wielkie kwoty, ale mają Cię nauczyć oszczędzania. 
  • Znowu znienawidzona kartka a lepiej zeszyt marzeń. Wypisuj sobie na co byś wydał pieniądze, gdyby po miesiącu finansowym zostało Ci 50, 100, 200, 500 i wiecej złotych. Masz cele/marzenia. Wzmacniasz motywację. 
  • Znajdź portale, osoby zajmujące się oddłużaniem. Zamów subskrypcje w Google na ten temat. Czytaj i stosuj! Szukaj wiarygodnych Kancelarii Prawnych zajmujących się upadłością konsumencką. Np. Kancelaria ENTA
  • Przyznaj się przed sobą, że sam nie dasz rady! Szukaj osób, kancelarii, fundacji, organizacji pozarządowych, które mogą Ci pomóc. Jeżeli nie masz pieniędzy na kancelarię adwokacką, zastanów się co robisz bardzo dobrze, co możesz zaproponować w barterze. 
  • Inwestuj w przyjaciół, w środowiska, w których żyjesz. Dawaj od siebie, ile możesz. Nie oczekuj rewanżu. Ale wiedz, że czasem dobre słowo, może być dla Ciebie lepszym lekarstwem niż tysiąc złotych. 
  • Zadłużenie to nie koniec świata! Z każdej sytuacji jest dobre wyjście. Musisz „tylko” bardzo chcieć i szukać i słuchać sprzymierzeńców. 
  • Wstydzisz się swojego zadłużenia. Przyznaj się do błędów i mów o nich otwarcie. Każdy krok w stronę oddłużenia może być lekcją dla innych. Nie jesteś sam, choć tak Ci się wydaje. 
W skrócie Dekalog wyglądałby tak: 
1. Za wszelką cenę: nie pożyczaj pieniędzy! 
2. Zastanawiaj się nad wydaniem każdej złotówki. 
3. Pomyśl, jak możesz wiecej zarabiać. Zrób plan. 
4. Z bardzo dużego, przeźroczystego słoika zrób skarbonkę. Przylepiaj kartkę na jaką sumę zmniejszyłeś swoją niefrasobliwość. 
5. Zeszyt marzeń podziel na wiele części, z nagłówkami 50, 500, 5000 zł itd. Wpisuj co byś zrobił gdybyś miał do dyspozycji taką kwotę. 
6. Przyznaj się przed sobą, że sam nie dasz rady! 
7. Szukaj sprzymierzeńców pomocnych w Twojej sytuacji. Np. Kancelarii ENTA. 
8. Kieruj się zasadą, że dobro wraca. Dawaj od siebie, ile możesz – osobom, środowiskom. Nie oczekuj rewanżu. 
9. Porażki są pewne w każdym życiorysie. Zadłużenie to nie koniec świata! 
10. Choć się tego wstydzisz przyznaj się do swoich błędów i rozmawiaj o tym. Każdy Twój krok w stronę oddłużenia może być lekcją dla innych.

Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Jak wyłączyć? Kliknij tutaj
Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.